To było niezwykle aktywne pół roku w działalności Klubu Lidera Rzeczypospolitej, efektem tego jest zorganizowanie ponad 20 akcji dla lokalnych społeczności w całej Polsce. Ponadto dwa szkolenia jednodniowe i weekendowy obóz dla członków organizacji, aby zwiększyć ich kompetencje i dać bodziec do kolejnych działań.

Wszystko zaczęło się w czerwcu

Wszystko zaczęło się w czerwcu, choć tak naprawdę trochę wcześniej, informacja o udanym zdobyciu finansowania na projekt ze środków Narodowego Instytutu Wolności przyszła wraz z początkiem roku. Jeszcze wtedy nikt nie zakładał, że plany pokrzyżuje koronawirus, ten swoje piętno dał odczuć w marcu, lockdown, zakaz organizowania czegokolwiek w formule stacjonarnej poskutkował przesunięciem realizacji projektu.

Końcówka czerwca okazała się kluczowa to wtedy zostały zorganizowane dwa szkolenia jednodniowe w Warszawie oraz Krakowie.

Podczas szkoleń 35 członków Klubu Lidera Rzeczypospoitej przez 8 godzin zwiększało swoje kompetencje z zakresu zarządzania projektem. Było to dla nich solidne przygotowanie przed rozpoczęciem działań w terenie.

Działania w lokalnych społecznościach trwały przez cały lipiec oraz sierpień. W tym czasie oddziały Klubu Lidera przeprowadziły 9 akcji, a w nich warsztaty ze skateboardingu zoorganizowane przez Podkarpacie, które swoje piętno odbiły w ogólnopolskich mediach. Na wydarzeniu zgromadziło się ponad 80 osób. Na śląsku Klub Lidera podjął debatę na temat rzeczywistości klimatycznej w tym regionie. To wydarzenie przyciągnęło przedstawicieli nawet władzy centralnej – w randze podsekretarza stanu, wiceministra Piotra Dziadzio, czy wiodącego dziennikarza zajmującego się tematem energetyki w Polsce – Jakuba Wiecha. Dolnyśląsk to bezcenne szkolenie z zakładania firmy, pozyskiwania środków na jej działalność. Prelekcja w podobnej tematyce odbiła się też w województwie Lubuskim, tam mogliśmy posłuchać o tym jak dostosować działania w firmie do realiów gospodarczych. Klub Lidera na Pomorzu uczył tego jak ważna jest sztuka negocjacji i jak ją wykonywać poprawnie. W Wielkopolsce odbył się piknik tematyczny „Nie dajmy się pandemii”, promujący edukację w tym zakresie wśród najmłodszych i rodziców. Mazowsze przygotowało warsztaty z tkania gobelinu, Łódzkie pokazało jak istotna jest retoryka i w jaki sposób poprawnie się wysławiać, modulować swój głos. Małopolska za to szkoliła przyszłych studentów z tego jak nie zginąć na I roku studiów.

To dopiero połowa

 Po tych pracowitych wakacjach przyszedł czas na 3-dniowy obóz w pierwszy weekend września. W trakcie obozu członkowie Klubów mieli okazję spotkać się z obecnym pełnomocnikiem rządu ds. polityki młodzieżowej Piotrem Mazurkiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Pawłem Jabłońskim, a także Dyrektorem Departamentu Analiz Strategicznych i Regulacyjnych w KGHM Radosławem Żydokiem, dziennikarzem Polsat News i Interia.pl Piotrem Witwickim, współpracownikiem Akademii Retoryki Mikołajem Krupą, Generałem Brygardy Krzysztofem Żabińskim, członkiem rady Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych Andrzejem Lipsonem, a także Michałem Rżysko z Fundacji Pomoc Maltańska. W trakcie tego weekendu uczestnicy poszerzali swoją wiedzę z zakresu m.in. metody projektowej, zarządzania zakresem i czasem projektu, monitorowania projektu, czy stosowania efektywnej komunikacji w zespole.

Ten weekend dał bardzo szybko efekty. Już na początku października Klub Lidera w Małopolsce przeprowadził szkolenia o przywództwie we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Podlasie pokazało, że nie ma kompleksów organizując świetną konferencje biznesową z przedsiębiorcami z tego regionu. Wielkopolska zoorganizowała warsztaty aktorskie i dziennikarskie. Lubuskie mieszkańcom swojego regionu przybliżyło tematykę social-mediów. Podkarpacie pokazało jak zarządzać projektem. Śląsk przybliżył mieszkańcom regionu swoją architekturę i pokazał dlaczego jest ona unikalna. Łódź promowała przedsiębiorczość poprzez spotkanie z lokalnymi właścicielami firm, Dolny Śląsk postanowił zorganizować Wirtualny Bieg Niepodległości, Mazowsze opowiedziało o Kresach i tym dlaczego warto je zwiedzić. Pomorskie nauczało o poprawnym korzystaniu z LinkedIna, social-mediach oraz ponownie o sztuce negocacji. A to wszystko znów w niespełna dwa miesiace.

„Szkolenia w ramach #WłączSię to świetnie spędzony czas, okazja do zdobycia wiedzy, a także motywacja do podejmowania kolejnych działań. Wielkie gratulacje dla organizatorów” – komentuje Michał Gratkowski, koordynator oddziału Podkarpackiego.

Zakończenie, ale i początek

Te wszystkie akcje udowodniły o sile projektu #WłączSię. Projekt przewidziany był dla 480 beneficjentów, dzięki sprawnej organizacji udział w nim wzięło ponad 600 beneficjentów, w ponad 20 akcjach.

Dzięki #WłączSię mogliśmy zrealizować dwa bardzo ważne wydarzenia w naszym regionie i podjąć debatę z decydentami i lokalną społecznością, tym samym budując społeczeństwo obywatelskie”  – komentuje Przemysław Onoszko, koordynator Klubu Lidera Rzeczypospolitej na Śląsku.

Jednak cały projekt to dopiero początek. Klub Lidera swoją działalność zainaugorował w 2018 roku, a te dwa lata pokazały, że organizacja ma ogromny potencjał i nie zamierza się poddawać, nawet pandemi!

Projekt #WłączSię został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020